تبلیغات
تیتان ها به پیش - ابرقهرمان ها
شعار مخصوص رئیس تیتان ها تیتان ها به پیش

ابرقهرمان ها

دوشنبه 22 شهریور 1395 02:35 ب.ظ

نویسنده این مطلب: Rεŋųℓŧ ą√ąŧąŗ
( به نام خدا )

مطمئناً اگر در دنیای واقعی انسان‌هایی با قدرت‌های ماوراء‌‌الطبیعه وجود داشتند و قصد نجات دنیا را داشتند، لباس‌های مبدل چسبناک و رنگارنگ نمی‌پوشیدند! این نوشته قصدش پته‌ی ابرقهرمان‌ها را روی آب ریختن است. آن هم با دو رویکرد کلی: اولاً چهار سوال اصلی در مورد کاستوم‌های ابرقهرمانی که ممکن است به صورت روزانه در ذهن بیشتر ماها شکل بگیرد و دوماً کنکاش در منبع اصلی ماجرا یعنی نگاهی به تاریخچه‌ی کتاب‌های مصور امریکایی. قصد داریم یک بار برای همیشه نشان دهیم که چرا سوپرهیروها چنین کاستوم‌های عجیبی به تن می‌کنند.

Munich_Eye_14_18_16_00

یکچرا ابرقهرمان‌ها شورت‌شان را روی شلوارشان می‌پوشند؟!

بسیاری از قهرمانان بزرگ تاریخ کمیک یک نقطه‌ی مشترک و عجیب با هم دارند؛ لباس زیرشان را روی شلوارشان می‌پوشند. از جمله‌شان می‌توان به “بتمن”، “ولورین”، آکوامن”، “انت-من” و بسیاری دیگر اشاره کرد اما شناخته شده‌ترین شخصیت شرت روی شلوارپوش تاریخ کمیک سوپرمن است!

اول از همه باید بگویم که آن چه می‌بینید لباس زیر نیست بلکه البسه‌ای قدیمی است بنام ترانکس! ترانکس مانند لباس‌زیری است که به کمربند اتصال پیدا می‌کند و بر روی شلوار پوشیده می‌شود. این نوع پوشش مختص وزنه‌بردارها و کشتی‌گیرانی بود که در سیرک‌ها و نمایش‌ها کار می‌کردند و هشتاد سال پیش نماد قدرت محسوب می‌شده. یعنی خواننده‌های آن زمان با دیدن ترانکس به یاد لباس‌زیر نمی‌افتادند و آن را نشانه‌ی قدرت شخصیت می‌دیدند!

جری سیگال و جو شاستر نیز برای طراحی سوپرمن ازین استایل استفاده کردند و این موضوع نه تنها شخصیت کال-ال را بسیار قدرتمندتر نشان می‌داد بلکه به کیفیت پایین چاپ در زمان خود کمک می‌کرد و باعث می‌شد شخصیت سوپرمن درمیان دیگر شخصیت‌ها راحت‌تر شناسایی شود.

این استایل پس از آن در شخصیت بتمن بکار رفت و تبدیل به یکی از نمادهای قهرمانان کمیک شد. البته به دلیل آنکه ترانکس دیگر در دنیای امروزی رواج ندارد، این استایل برای نسل‌های جدید مضحک بنظر می‌رسد پس هم دی‌سی کامیکس و هم مارول دست از استفاده از آن-در دنیای‌های اصلی خط‌داستانی خود-کشیدند البته هنوز در بسیاری از مواقع بعنوان یادبود شاهد آن هستیم برای نمونه می‌توان به رمان گرافیکی “سوپرمن: زمین اول” اشاره کرد.

joker-vs-batman-is-insane

دوچرا ابرقهرمان‌ها چشمان سفیدرنگ و بدون مردمک دارند؟!

سالیان سال است که ابرقهرمان‌ها با فیلم‌های اقتباسی‌شان هالیوود را به تصرف خود درآورده‌اند اما چیزی که هرگز در فیلم‌ها نمی‌بینیم چشمان سفیدرنگِ مشهور قهرمانان است. (البته در فیلم ددپول برای اولین بار شاهد آن هستیم!) پیش از آنکه به تاریخچه و خاستگاه آن بپردازیم بگذارید به سوال حیاتی‌تری پاسخ دهیم: “آیا ابرقهرمان‌ها واقعاً چشمانشان سفید است یا فقط خوانندگان آن‌ها را سفید می‌بینند؟”

بارها در کمیک‌های بتمن دیده‌ایم که نقاب وی درحالت عادی لنز و شیشه‌ی خاصی ندارد و جای چشم‌ها کاملاً خالی هستند اما به محض اینکه شوالیه تاریکی آن را می‌پوشد، چشمان سفیدش پدیدار می‌شوند. از سوی دیگر در دورانی که والی وست فلش بود، پروفسور زوم به زمان حال سفر می‌کند و در مورد کاستوم جدید والی که چشمانش سفید است نظر می‌دهد و می‌گوید بهتر است آن را تغییر دهد چرا که: «مردم با دیدنِ چشم‌هات راحت‌تر بهت اعتماد می‌کنن.» یا در یکی از شماره‌های نایتوینگ زمانی که نقاب دیک گریسون شکسته شاهد تکه‌های خورد شده‌ی یک لنز سفید هستیم که پیش‌تر بر روی جایگاهِ چشم قرار داشته.

پس جواب مشخصی برای این سوال وجود ندارد و هرکسی هرطور که می‌خواهد به آن نگاه می‌کند. بعضی از نویسندگان فقط بعنوان یک استایل جالب که شخصیت را قدرتمندتر و ترسناک‌تر نشان می‌دهد از این شیوه استفاده می‌کنند و بعضی فکر می‌کنند که واقعاً قهرمانان چشمان سفید دارند.

501aacaadc1ac

لی فالک در سال ۱۹۳۶ برای اولین بار در مجموعه کمیک “شبح” از چشمان سفید استفاده کرد و دلیل او برای این کار مجسمه‌های باستانی خدایان یونان بود. در نظر فالک خدایان یونان بخاطر داشتنِ چشمان سفید و بدون مردمک، بالاتر و قدرتمندتر از انسان‌های عادی بنظر می‌رسیدند و بواسطه همین موضوع او در خلق شخصیت خود سعی کرد از این ویژگی خاص آنان استفاده کند.

جالب است بدانید که مجسمه‌های خدایان از اول این چنین خلق نشده بودند و با رنگ آمیزی و مردمک ترسیم می‌شدند اما به مرور زمان رنگ‌ها از بین رفته‌اند و در نظر ما اینطور است که آن‌ها چشمان سفید دارند. پس این استایل مشهور که هشتاد سال است از آن استفاده می‌شود در واقع بخاطر مجسمه‌هایی بوده که رنگ‌شان از بین رفته!

7c91eed3323c1be55ba92548c159b6c7

سهچرا ابر‌قهرمان‌ها شنل می‌پوشند؟!

بتمن تنها شخصیتی است که در دنیای کمیک شنلش واقعاً استفاده‌ی ابزاری دارد. او از شنل خود بعنوان یک گلایدر استفاده می‌کند و برای همین مدت قابل توجهی را می‌تواند در هوا معلق بماند. همچنین در حین مبارزه از آن‌ برای سردرگمی دشمنان استفاده می‌کند و ازین موضوع نمی‌توان گذشت که بتمن با شنل خود مانند یک خفاش غول پیکر ترسناک می‌شود و همانطور که همه‌ی ما طرفداران بتمن می‌دانیم “خلافکاران ذاتاً خرافاتی و ترسو هستند!”

اما درمورد دیگر ابرقهرمان‌ها چطور؟ چرا آن‌ها از شنل استفاده می‌کنند وقتی در بیشتر موافقع جز دست و پا گیر بودن استفاده‌ی دیگری ندارد؟(رجوع شود به کارتون شگفت‌انگیزان دیزنی و انواع مرگ به خاطر شنل‌پوشی.) اول از همه اینکه قهرمانان با شنل بسیار بزرگتر و قدرتمندتر از دیگر شخصیت‌ها بنظر می‌رسند. مطمئناً شما با دیدن اسپاون یا سوپرمن حس قدرت می‌کنید اما کاستوم امثال اسپایدرمن چندان حس قدرت را به ذهن مبادره نمی‌کند. لباس اسپایدرمن بیشتر منعکس‌کننده‌ی سرعت و چابکی صاحبش است.

فایده‌ی دیگر شنل این است که در پنل‌هایی که شخصیت‌ها شنل به تن دارند؛ مخاطب می‌تواند مسیر باد و سرعت شخصیت‌ها را تشخیص دهد. صفحات ساکنِ کمیک با وجود شنل‌ها متحرک می‌شوند و برای خوانندگان ملموس‌تر خواهند بود.

Avengers-All-New-Marvel-Now

خاستگاه شنل نیز برمی‌گردد به جری سیگل و جو شاستر که برای خلق سوپرمن از شنل آکروبات‌های سیرک استفاده کردند. (اینطور که مشخص است سیگل و شاستر به سیرک و کارناوال علاقه‌ی ویژه‌ای داشته‌اند!) اما مهم‌ترین منبع الهام برای خلق شنل، ردای فرماندهان رومی بوده است. فرماندهان رومی همواره یک ردای قرمز بر تن داشتند تا خود را از دیگر سربازان و مقامات پایین‌تر جدا کنند. این نوع پوشش نشان دهنده‌ی قدرت و درجه‌ی بالای نظامی بود. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که خیلی قبل از رومی‌ها، اسپارتان‌ها و بسیاری دیگر از قبایل یونانی در پوشش نظامی خود از شنل قرمز استفاده می‌کردند و هنوز مشخص نشده که اولین بار این استایل از کجا آمده است و چطور اینقدر محبوب شده است.

چهارچرا ابرقهرمان‌ها لباس‌های تنگ و چسبناک می‌پوشند؟!

سوالاتی که تا به حال مطرح کردیم شاید آنقدرها هم بین قهرمانان همه‌گیر نباشد. اما کاستوم‌های چسبناک یکی عنصریست که ۹۰‌٪ قهرمانان کمیک دارند. اینکه زنان و مردان قهرمان لباس‌های تنگ و بدن نما بپوشند، در جهان کمیک به یک جور عرف و سنت تبدیل شده. اولین دلیلی که به ذهن همه ما می‌رسد این است که با این روش طراح می‌تواند عضلات و قدرت شخصیت‌ها را نشان دهد. برای اثبات این موضوع می‌توان به بسیاری از کاستوم‌ها اشاره کرد که مانند زره‌ای سبک هستند اما برای اینکه جذاب بنظر برسند بر رویشان عضلات و شکم شش تکه حکاکی شده!

x-men-header

به روم باستان و نوع پوشش سربازان و مقامات نظامی برمی‌گردیم. یکی از نکاتی که در تمام زره‌های مورد استفاده در روم باستان دیده‌ایم، شکم شش تکه و عضله است. دلیل اینکه آهنگران زره فلزی سربازان را با عضلات درست می‌کردند این بود که ترس در دل دشمنان ایجاد کنند. وقتی دشمن چنین جمعیت قدرتمندی با بدن‌های ورزیده را می‌دید مسلماً وحشت‌زده می‌شد. از طرفی زره‌هایی که صاف نباشند و برجستگی بر روی‌شان وجود داشته باشد خیلی بهتر ضربات شمشیر و تیر را دفع می‌کنند.

این توضیح در رابطه با زره‌های عضلانی افرادی همچون واندرومن صدق می‌کند. اما درمورد اسپایدرمن و کسانی که فقط یک لباس چرمیِ چسبناک به تن می‌کنند چطور؟ علاوه بر به رخ کشیدنِ بدن ورزیده دلیل دیگری وجود دارد؟

لی فالک برای خلق مجموعه کمیک شبح علاوه بر خدایان رومی، از رابین هود نیز الهام گرفته است.
رابین هود یکی از قهرمانان کلاسیک انگلستان است که بخاطر سرعت زیاد و مهارت بی‌نظیرش در فرار کردن از دست سربازان داروغه، با لباس‌های سبک، نازک و چسبناک به تصویر کشیده می‌شود.

Spiderman-Marvel-Civil-War-New-Actors

قهرمانان کمیک نیز همانند رابین هود مدام درحال دویدن، مبارزه کردن و بطور کلی جنب و جوش هستند بنابراین ژاکت و لباس‌های گشاد جوابگوی نحوه‌ی زندگی‌شان نیست. برای مثال اسپایدرمن با لباس سبک و چسبناک خود خیلی راحت‌تر می‌تواند در عرض چند دقیقه کل نیویورک را سفر کند تا با لباس‌های گشاد و غیر آئرودینامیکِ مامان‌دوز.

راستش را بخواهید واقعیت این است که اهمیتی ندارد چرا ابر‌قهرمان‌ها چنین لباس‌های عجیب و غریبی می‌پوشند. هر زمان که ما می‌بینیم یک قهرمان پیراهن خود را پاره می‌کند و یکی از این کاستوم‌ها در زیر آن قرار دارد ضربان قلب‌مان تندتر می‌شود و مهم نیست چقدر احمقانه باشند؛ همیشه آن‌ها را دوست خواهیم داشت

کپی شده از سایت -http://3feed.ir/superhero-costumes/
دیدگاه : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 22 شهریور 1395 02:39 ب.ظ